Categorie

„Sfinții sunt brațele împrumutate ale lui Hristos Domnul care binecuvintează lumea”

Data evenimentului:
Publicat

Ziua de sâmbătă, 10 august  2013, va rămâne pentru totdeauna scrisă în istoria Mănăstirii Cozancea din judeţul Botoşani, ca dată a solemnului moment al sfințirii paraclisului de lemn al acestui așezământ monahal, ridicat pe locul unde a existat un lăcaş în care se ruga părintele Paisie Olaru. Slujba de sfințire, urmată de slujba Sfintei Liturghii, a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, în sobor de preoți și diaconi, și cu participarea a numeroși credincioși.

Sâmbătă, 10 august 2013, mica obște a Mănăstirii Cozancea l-a avut ca oaspete pe Înaltpreasfințitul Părinte Teofan,  Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, care, în sobor de preoți și diaconi, a sfințit paraclsiul de lemn a mănăstirii, lăcaș ce-l va avea ca ocrotitor pe Sfântul Pantelimon. Slujba de sfinţire prin stropire cu apă sfinţită şi prin ungere cu Sfântul şi Marele Mir a fost urmată de Sfânta Liturghie, oficiată pe un podium special amenajat lângă paraclis. Din soborul preoților slujitori, alături de părintele Cleopa Străchinaru, starețul Mănăstirii Cozancea, a făcut parte și  arhim. Ioan Harpa, exarh de zonă Botoşani al Arhiepiscopiei Iaşilor, și mai mulți stareți,egumeni  și preoți parohi. Atât în timpul slujbei Sfintei Liturghii, cât și după finalul acesteia, credincioșii prezenți la sărbătoarea mănăstirii au intrat în altarul noului lăcaș sfințit, unde s-au închinat, primind binecuvântare de la un preot.

După citirea Sfintei Evanghelii, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a rostit un cuvânt de învățătură, în care a explicat de unde vine cinstirea sfinților și a părinților îmbunătățiți:  „Cei care l-ați cunoscut pe părintele Paisie Olaru, sau cei care cunoașteți alți mari duhovnici cu care Dumnezeu a binecuvântat Moldova și neamul românesc, vă aduceți aminte de faptul că oamenii încercau să-i atingă, întocmai ca femeia din Evanghelia de astăzi, care a avut credința că, doar dacă-L va atinge pe Mântuitorul, se va vindeca. Omul care îl urmează pe Dumnezeu primește de la El puterea să facă asemenea lucruri pe care le-a făcut Însuși Domnul Hristos, iar părintele Paisie a fost unul dintre acești oameni. Sfinții sunt vase binecuvântate ale puterii lui Dumnezeu, sfinții sunt brațele împrumutate ale lui Hristos Domnul care binecuvintează lumea. Așa cum femeia din Evanghelie a simțit că Domnul Hristos este Dumnezeu adevărat, așa și noi simțim în părinții desăvârșiți puterea lui Dumnezeu,  faptul că Hristos locuiește în ei și că Duhul Sfânt este prezent în ei spre binecuvântare”. Spre finalul cuvântului, IPS Teofan a vorbit și despre una dintre marile calități ale duhovnicului Paisie Olaru: „Părintele Paisie și-a iubit neamul său, și prin locurile prin care a trecut, fie aici, sau în mănăstire de la vale, fie în căsuța de la Sihla sau chilia de la Sihăstria, despărțindu-se de lume și de agitația vieții, nu s-a despărțit totuși de neamul său, ci l-a slujit și cu mai multă putere. S-a rugat pentru toți, și și-a arătat întristarea pentru toți cei care erau departe de Dumnezeu sau luptau chiar împotriva lui Dumnezeu. El, ca orice om al lui Dumnezeua simțit durerea neamului său, precum odinioară Sfântul Apostol Pavel”.

La finalul Sfintei Liturghii, arhim. Ioan Harpa, exarhul de zonă Botoşani al Arhiepiscopiei Iaşilor, a rostit un cuvânt de mulțumire, subliiniind în câteva cuvinte importanța zilei pentru obștea Mănăstirii Cozancea, după care a urmat hirotesia de către IPS Teofan a părintelui stareț Cleopa Străchinaru în protosinghel. De asemenea, doi preoți de mir au primit hirotesia întru duhovnic. Sărbătoarea mănăstirii Cozancea s-a încheiat cu o agapă, la care au luat parte toți cei prezenți.

Paraclisul „Sf. Pantelimon” se află la 500 de metri de biserica Mănăstirii Cozancea, pe locul unde a existat în sfânt lăcaş în care se ruga părintele Paisie Olaru, încă de când acesta era frate al Mănăstirii Cozancea.

(sursa: doxologia.ro)