Biserica de piatră a Mănăstirii Cozancea

Publicat

Biserica este din piatră, în formă de navă, cu spaţiul repartizat în altar, naos, pronaos şi pridvor închis. Altarul este luminat de o fereastră aşezată la est. Catapeteasma este din lemn sculptat cu motive vegetale. Naosul este luminat de o fereastră la sud şi alta la nord. Între naos şi pronaos există un zid cu uşă pentru acces. Pronaosul foarte spaţios, este luminat de o fereastră la nord. Pe pronaos este o turlă înfundată, de formă pătrată cu acoperişul în formă de mitră arhierească. Turla are rol de clopotniţă. Pridvorul închis are o fereastră la vest şi alta la nord. Ferestrele din pridvor sunt dreptunghiulare, cele din pronaos, naos şi altar sunt terminate în arc şi au grilaje metalice. Intrarea în naos se face prin sud, pe o uşă masivă din lemn sculptat, iar în pronaos se intră prin vest, tot printr-o uşă din lemn sculptat. Pardoseala bisericii este din scândură, iar acoperişul este din tablă.

Citește alte articole despre: